T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ŞANLIURFA GAP HAVALİMANI

​​​​​​

Havalimanı Tarihçesi


Havalimanı Tarihçesi


Şanlıurfa Havalimanı 1988 yılında dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal tarafından açıldı. 19 yıl hizmet verdikten sonra 2007 yılında Şanlıurfa Havalimanı kapatıldı. 1998 yılında kente yeni havaalanı yapılması kararlaştırıldı. Uluslararası olarak planlanan ve GAP'ta yetişen ürünlerin kargo uçakları ile yurt dışına transfer edilmesi hedeflenen yeni havalimanı 9 yılda tamamlandı. 2007 yılında, yaklaşık 200 milyon TL harcama yapılan, yıllık 2.5 milyon yolcu kapasiteli, 4 kilometrelik pisti ile Türkiye'nin en uzun pistine sahip olan Şanlıurfa GAP Havalimanı dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2007 yılının Temmuz ayında hizmete açıldı.

Sivil kategorideki Şanlıurfa GAP Havalimanı şehir merkezine 36 km uzaklıkta olup 4 km uzunluğunda ve 45 metre genişliğindeki pisti  ile Türkiye'nin en büyük pistine sahip havalimanıdır. VOR, DME, NDB ve ILS CAT II seyrüsefer yardımcı cihazlarına sahip olup düşük görüş koşullarında da hizmet verebilmektedir. Apron kapasitesi 11 uçak olup 12000m²`lik terminal binasında toplam 14 adet Check-in kontuarı bulunmaktadır.

Ortak yolcu bekleme salonunda Şanlıurfa yöresine ait Şanlıurfa fıstığı ve baklavalarının satıldığı dükkanlar, Pegasus ve Türk Hava Yollarına ait satış ofisleri kafeler ve araç kiralama ofisleri hizmet vermekte olup ayrıca kitaplık köşesi ve çocuk oyun alanı da bulunmaktadır.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü