T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ŞANLIURFA GAP HAVALİMANI

​​​​​​

Alışveriş


Alışveriş


El Sanatları

 

 

Kürkçülük: Kuzu derisinden yapılan kürkler ve yelekler Kürkçü Pazarında imal edilerek satılmaktadır.

 

Keçecilik: Keçe, halı ve kilim gibi yere serilen bir yaygı türüdür. Keçe beyaz ve mor (koyu kahve) renkte koyun yünlerinden yapılmaktadır. Çeşitli renklerde boyanmış yünden desenlerle süslenmektedir. Ur­fa`nın en eski el sanatlarındandır. Keçeci Pazarında ve Keçeciler Hanında yapıl­maktadır. Buralarda yapılan ham keçeler, daha sonra Keçeci Hamamı?na götürülerek, göğüsle dövülmek sure­tiyle pişirilmekte ve son şeklini almaktadır.

 

Bakırcılık: Eskiden mutfak gereçleri bakırdan idi. Bu sanat dalı günümüzde kahve cezvesi, tepsi, mangal sürahi gibi turistik eşyalara yönelmiştir. Bakırcılık sanatı Hüseyniye çarşılarında, Kazancı Pazarında ve Eski Arasa Hamamı yakınındaki sobacı pazarında sürdürülmektedir

 

Kuyumculuk:Yüzük, bilezik, gerdanlık ve küpe gibi altın ve gümüş takıların imal edildiği kuyumculuk sanatı Urfa` da çok eski bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu sanatla ilgili ürünler Yıldız Meydam civarındaki ve Pamukçu Pazarındaki kuyumcu dükkanların­dan satın alınabilir.

 

Dokumacılık: ``Cülha`` denilen dokuma tezgahlarında dokunan, ``Yamşah`` ve ``Puşu`` denilen baş örtüleri dokumacılık sanatının Urfa` daki en yaygın ürünleridir. Bu ürünler Gümrük Hanı yakınındaki Bedestende (Kapalı Çarşı) satılmaktadır.

 

Taşçılık:Urfa çevresindeki dağlardan özel bir taş çıkar. Şeh­rin eski tüm yapıları bu taşlarla yapılmıştır. Süsleme­ye uygun kolay işlenen bir taştır. Bu yüzden taşçılık gelişmiş ve yaygın bir sanattır.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü