T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ŞANLIURFA GAP HAVALİMANI

​​​​​​

Kafe Restorantlar


Kafe Restorantlar

Urfa mutfagi;

     Mutfak kültürü, geçmisten gelen en zengin kültürel miraslarimizdan biridir. Urfa Mutfagini, müstesna konumuna getiren, sahip oldugu tarihsel ve kültürel birikimidir. Urfa mutfaginda Müslüman, Yahudi, Hiristiyan, Türk, Arap, Süryani, Ermeni, Yezidi, Kürt, vb. her milletten ve her kültürden izler bulabilirsiniz. Hz. Ibrahim (a.s)’in sofrasindan eksiltmedigi “Tirit” yemegi ve misafirperverligi, atese atilmasi ile öykülendirilen “Çigköfte”si her Urfalinin mutfak kültüründe yasattigi en önemli mirasidir. Urfa, Dünya tarihinin yazilmasina kaynak teskil ettigi gibi insanligin damak zevkine, sofrasina, mutfagina da kaynaklik etmistir.

     Urfa mutfaginda, köfte ve kebap çesitleri en çok bilinen yemeklerdir. Baharat, un ve pirinç ikinci planda; sebze üçüncü planda kullanilir. Evde yapilan kebap çesitlerini ve misafire yogrulan çigköfteyi erkekler yapar. Özel durumlarin haricinde genelde yemekleri kadinlar yapar, yemeklerin tadina erkekler bakar onlari yönlendirir. Onun içindir ki Urfa mutfak geleneginde “Erkeklerin damak zevkine uygun olarak yemekler yapilir” demek dogru olur. Böyle oldugu için Urfali erkekler, yemek yapmasini bilmese de yemegin kalitesini çok iyi bilirler. Urfa Mutfaginda, kiz çocuklari küçük yaslardan itibaren annelerinin eli altinda çalisarak her türlü yemegin malzemesini hazirlama, kivaminda pisirme, tadini tuzunu ayarlama, servis yapma, sofra düzenini olusturma, misafir agirlama ve en önemlisi sofra adabini ögrenirler.

     Urfa Mutfaginda, hangi mevsimde olursa olsun misafir çagirildiginda, mutlaka etli bir yemek yapilir. “Bostana” veya “Cacik”, fazladan olarak “Dolmali Köfte” veya “Içli Köfte”, sonrasinda ise tatli çesidi olarak “Katmer”, “Sillik” veya “Kadayif” ikram edilir. Ilk basta çorba; yemegin sonunda ise meyve ikrami yapilir. Sira gecesinde misafirlere yapilan degismez ikram ise çigköftedir.

     Urfa Mutfaginin lezzetli yemeklerinin bulustugu mekanlar ise;

- Altin Lokantasi

- Çulcuoglu Baklava & Restorant

- Sembol Ocakbasi

- Oduncu Et & Mangal

- Bayram Kebap Salonu

- Dedecan Ciger Salonu

- Sanli Miroglu Kadayif Ve Billuriye​

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü