T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ŞANLIURFA GAP HAVALİMANI

​​​​​​

DHMİ Hakkında

?


Türkiye Havalimanlarinin isletilmesi ile Türkiye Hava sahasindaki hava trafiginin düzenlenmesi ve kontrolü görevi, Devlet Hava Meydanlari Isletmesi(DHMI) Genel Müdürlügünce yerine getirilmektedir.

Türk Sivil Havacilik sektörünün altyapisini olusturan tesis ve donanimiyla, 1933 yilindan bu yana degisik isim ve statülerle hizmetlerini yürütmekte olan kurulus, 233 Sayili Kanun Hükmünde Kararname ve Ana Statüsü çerçevesinde 1984 yilindan itibaren faaliyetlerini Kamu Iktisadi Tesebbüsü olarak sürdürmektedir.

Devlet Hava Meydanlari Isletmesi(DHMI) Genel Müdürlügü; tüzel kisilige sahip, faaliyetlerinde özerk, sorumlulugu sermayesi ile sinirli, Ulastirma ve Altyapi Bakanligi ile ilgili ve en son hukuki düzenlemeyle hizmetleri imtiyaz sayilan bir Kamu Iktisadi Kurulusudur(KIK).

Kurulusun Ana Statüsü ile belirlenen amaç ve faaliyet konulari ise;

Sivil havacilik faaliyetlerinin geregi olan hava tasimaciligi, havalimanlarinin isletilmesi, meydan yer hizmetlerinin yapilmasi, hava trafik kontrol hizmetlerinin ifasi, seyrüsefer sistem ve kolayliklarinin kurulmasi ve isletilmesi, bu faaliyetler ile ilgili diger tesis ve sistemlerin kurulmasi, isletilmesi ve modern havacilik düzeyine çikarilmasini saglamak'tir.

Üstlenmis oldugu görevlerini Uluslararasi sivil havacilik kural ve standartlarina göre yapmak zorunlulugunda olan DHMI Genel Müdürlügü bu dogrultuda;

Uluslararasi hava ulasiminda can ve mal emniyetini saglamak ve düzenli ekonomik çalisma ve gelismeyi temin maksadiyla yürürlüge konulan Sivil Havacilik Anlasmasina göre kurulan "Uluslararasi Sivil Havacilik Teskilati(ICAO-International Civil Aviation Organization)'nin üyesi bulunmaktadir. Ayrica, "Hava Seyrüseferinin Emniyeti için Avrupa Teskilati(EUROCONTROL)", Uluslararasi Havalimanlari Konseyi (ACI-Airports Council International) basta olmak üzere ilgili Uluslararasi kuruluslarin da üyesi bulunmaktadir.

DHMI Genel Müdürlügünce hava seyrüsefer ve havalimani isletme hizmetleri çerçevesinde, hizmet verilen uçak ve yolcu trafiklerinde, son yillarda önemli artislar meydana gelmistir. Özellikle, Uluslararasi havalimanlarimizin dis hat uçak ve yolcu trafiklerinde önemli gelismeler gerçeklesmekte olup, Istanbul/Atatürk Havalimani ile Antalya Havalimani, yasanmakta olan Uluslararasi trafik artisi nedeniyle, Avrupanin da önde gelen havalimanlari arasinda yer almaktadir.?


T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü